: : Навігація : :
: : Календарь : :
: : Архіви : :
: : Партнери : :
Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією
- Гість
Будь ласка, зареєструйтесь
: : Опитування : :
: : Актуальні документи : :
- ВІДПОЧИНОК. САНАТОРІЙ ЧЕРЕМОШ. МОРШИН
- Санаторій Черемош м.Моршин знаходиться в центрі курорту, в лісопарковій зоні – екологічно чистій місцевості, де сама природа сприяє вашому від...
- Статут профспілки працівників освіти і науки України
- Завантажити статут [attachment=305] ...
- КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР (УГОДА) між управлінням освіти і науки облдержадміністрації та обласним комітетом профспілки працівників освіти і науки України на 2012– 2015 роки
- Завантажити угоду [attachment=2] ...
- Розмір мінімальної заробітної плати: позиція профспілок
- В основу державної соціальної політики покладено ідею соціальних мінімумів: прожитковий мінімум, мінімальна зарплата, мінімальна пенсія, ака...
- Контакти
- КІРОВОГРАДСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ &nb...
З набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було змінено порядок нарахування заробітної плати працівників бюджетної сфери, зокрема галузі освіти: підвищено розміри посадових окладів та ставок заробітної плати, визначено розміри доплат і надбавок у повному обсязі, додатково виділені кошти на преміювання з метою «штучного» вирівнювання розмірів заробітної плати до рівня проіндексованої, тобто «обнулення» індексації. Ці заходи носили тимчасовий характер до час у введення в дію Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік».
Проте, реалізація вказаної постанови на практиці викликала ряд запитань, надати відповіді на які – мета даних методичних рекомендацій.
Сподіваємося, що вони будуть використанні виборними органами профспілки, комісіями по трудових спорах для зняття соціальної напруги у трудових колективах.
Голова обкому профспілки Скалько С.Л.,
юрисконсульт Гостєва С.А.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати відбулося, зокрема за рахунок виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати, відповідно до збільшення розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 1012 гривень до 1113 гривень та у межах затверджених у кошторисах видатків на оплату праці. Працівникам, посади яких віднесено до 1, 2 та 3 тарифних розрядів ЄТС, посадові оклади залишено на рівні 1378, 1383, 1393 гривень відповідно.
На підвищення розмірів посадових окладів та ставок заробітної плати та перегляд розмірів надбавок, доплат, премій мали бути спрямовані всі виплати, пов’язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №1013 встановлено: «Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов’язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 р. відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078 (Офіційний вісник України, 2003 р., №29, ст. 1471)».
В той же час, відповідно до пункту 2 наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 р. №557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» конкретні розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) та розміри доплат і надбавок працівникам встановлюються керівниками навчальних закладів, установ освіти та наукових установ у межах затвердженого фонду заробітної плати.
Тому, на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №1013, керівникам органів управління освіти і науки та керівникам навчальних закладів і установ освіти необхідно видати відповідний наказ про встановлення працівникові з 1 грудня 2015 року надбавки чи доплати за рахунок тієї частини грудневої суми індексації, що залишилась від її спрямування на підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати і пов’язаних з цим виплат.
Постановою №1013 установлено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Таким чином у січні 2016 року новий розмір суми індексації не нараховується, а продовжується виплата надбавок чи доплат, які виплачувались замість суми індексації, у попередньо затвердженому керівником розмірі.
Відповідно до статті 77 Бюджетного кодексу України обласні, міські, районні, селищні, сільські ради при затвердженні відповідних бюджетів мають враховувати у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №1013, керівники установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери та органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів мають забезпечити внесення змін до штатного розпису установ, закладів та організацій, відповідних органів з урахуванням нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) з 1 грудня 2015 року.
Так само зміни до штатних розписів мають бути внесені до власних нормативно-правових актів з цього питання, незалежно від внесення змін міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.
Такої ж позиції з даного питання дотримується Мінсоцполітики, надавши роз’яснення у листі №19113/0/14-15/13 від 16.12.2015 року. Оскільки Мінсоцполітики є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування і реалізації державної політики щодо оплати праці, а тому його роз'яснення підлягають обов'язковому врахуванню всіма органами державної влади при застосуванні постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Окремо необхідно звернути увагу на те, що відповідно до статті 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані або звужені при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Це особливо актуально в силу ситуації, що склалася у зв’язку з неоднозначними тлумаченнями постанови №1013 та відсутністю офіційних роз’яснень в значній частині установ та закладів освіти в порушення ст. 22 Конституції України у січні не продовжується виплата гарантованих державою надбавок. доплат, премій, у розмірах, які виплачувались працівникам у грудні 2015 року замість суми індексації (недотримання ст.103² Бюджетного кодексу України). Органи управління освітою пояснюють ситуацію з невиплатою недостатністю коштів освітньої субвенції (дефіцит по Кіровоградській області складає понад 170 млн. грн., зокрема в окремих районах недофінансування складає від 20 до 40% до потреби, і це в той же час коли у Держбюджеті 2016 року зарезервовано нерозподіленої освітньої субвенції більше 2 млрд. грн. тобто понад 4,5%).
Склалась така ситуація, що розмір заробітних плат працівникам установ та закладів освіти у січні 2016 року у зв’язку з рішенням Уряду «обнулити» індексацію є меншим розміру заробітної плати виплаченої працівнику у грудні 2015 року, при цьому слід зазначити, що суми виплат у грудні 2015 року здійснювались в основному за рахунок премій працівникам, виплати яких носять разовий характер і не можуть враховуватись при визначені щомісячного постійного заробітку, саме про це йдеться і у постанові №1013.
Крім того, застосування премії для штучного «вирівнювання» заробітної плати до рівня проіндексованої суперечить чинному законодавству (Закону України «Про оплату праці», Кодексу законів про працю України), у даному випадку премія втрачає своє основне призначення як заохочення за трудові досягнення з метою мотивації до кращих показників і досягнень у праці. При цьому мають місце порушення порядку виплати премій, визначених чинним законодавством. Так, зокрема премія виплачувалась «за постановою Кабміну» без належних погоджень з профкомами, іноді навіть не зовсім сумлінним працівникам – у порядку зрівнялівки.
Профспілкові комітети згідно вимог ст. 19, 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» зобов’язані у цій ситуації забезпечити соціальний захист права кожного працівника на одержання нормальної заробітної плати шляхом забезпечення громадського контролю за виплатою кожному працівникові заробітної плати згідно письмової інформації про структуру заробітної плати з розшифровкою за видами виплат ( ст. 30 Закону України «Про оплату праці»).
У випадку великих сум премій, вираховується різниця, при якій працівник має право на індексацію.
Наступним кроком працівник має право звернутися до комісії по трудовим спорам з вимогою про відшкодування невиплачених коштів.
Профспілкові комітети згідно вимог ст. 144, 247 Кодексу законів про працю України, ст. 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», п. 53 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти повинні проаналізувати виплату премій в грудні 2015 року відповідно до постанови №1013 на відповідність вимог чинного законодавства щодо погодження виплати премій із профспілковими комітетами.
Профспілкові комітети, комісії соціального захисту зобов’язані роз’яснити кожному члену профспілки його права на заробітну плату та забезпечити їх соціальний захист.
Зважаючи на ці обставини, Кіровоградський обком профспілки працівників освіти і науки звернувся до Прем’єр-міністра А.П. Яценюка з вимогою оперативно вжити заходів щодо недопущення зменшення заробітних плат працівників установ освіти у 2016 порівняно з груднем 2015 року, та забезпечити унормування всіх виплат згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України №1013 шляхом надання відповідних роз’яснень.
Комісія з питань соціального захисту обкому профспілки працівників освіти і науки України.
- Розділ: Досвід » Методичні матеріали
| - Автор: Lenchik
- Коментарів: 0
- Переглядів: 2577
|