: : Навігація : :
: : Календарь : :
: : Архіви : :
: : Партнери : :
Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією
- Гість
Будь ласка, зареєструйтесь
: : Опитування : :
: : Актуальні документи : :
- ВІДПОЧИНОК. САНАТОРІЙ ЧЕРЕМОШ. МОРШИН
- Санаторій Черемош м.Моршин знаходиться в центрі курорту, в лісопарковій зоні – екологічно чистій місцевості, де сама природа сприяє вашому від...
- Статут профспілки працівників освіти і науки України
- Завантажити статут [attachment=305] ...
- КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР (УГОДА) між управлінням освіти і науки облдержадміністрації та обласним комітетом профспілки працівників освіти і науки України на 2012– 2015 роки
- Завантажити угоду [attachment=2] ...
- Розмір мінімальної заробітної плати: позиція профспілок
- В основу державної соціальної політики покладено ідею соціальних мінімумів: прожитковий мінімум, мінімальна зарплата, мінімальна пенсія, ака...
- Контакти
- КІРОВОГРАДСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ &nb...
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КОМІТЕТ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗБІРНИК №6
ПОРЯДОК НАДАННЯ
СОЦІАЛЬНИХ ВІДПУСТОК
На допомогу профспілковому активу
м. Кіровоград
2011 рік
Укладачі: Скалько С.Л. – голова Кіровоградського обласного комітету
профспілки працівників освіти і науки України
Бебік Г.В. – юрисконсульт обласного комітету
профспілки працівників освіти і науки України
Шановні колеги!
Закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-, статті 74–84 КЗпП України та інші законодавчі акти встановлюють державні гарантії права на відпустки, визначають умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб і інтересів, всебічного розвитку особистості.
З метою створення сприятливих умов для догляду та виховання дітей законодавством України передбачено надання працівникам, які мають дітей, соціальної додаткової відпустки та відпусток без береження заробітної плати. Посилена увага до цього виду відпусток спричинена тим, що, на відміну від інших додаткових відпусток, соціальні відпустки надаються понад щорічні основні та додаткові відпустки у зручний для працівників час, що є досить суттєвим для педагогічних працівників.
На жаль, законодавство про працю порушується досить часто, що призводить до обмеження законних прав та інтересів освітян. Порушення законодавства є наслідком недостатьної правової обізнаності, нерозуміння або незнання своїх прав та обов»язків, як з боку працівників, так і з боку роботодавців. Важливого значення набуває діяльність профспілки працівників освіти і науки України щодо роз»яснення соціальним партнерам (працівникам і роботодавцям) законодавчих та нормативно-інструктивних актів, які регулюють права та обов»язки сторін.
З метою надання допомоги у правильності надання відпусток працівникам, що мають дітей у відповідності до вимог чинного законодавства пропонуємо Вам наступний матеріал, в якому наведено зразки заяв та наказів про надання соціальних відпусток, нормативно-правові документи, що регулюють порядок іх надання.
Сподіваємось, що запропнований матеріал буде не тільки цікавим, а й корисним широкому колу освітян, та буде використано профспілковими комітетами та профорганізаторами у здійсненні контролю за дотриманням трудового законодавства у закладах і установах освіти області.
Голова
Кіровоградської обласної
організації профспілки працівників
освіти і науки України С.Л. Скалько
Законодавством передбачено надання працівникам наступних видів соціальних відпусток:
а) у зв'язку з вагітністю та пологами;
б) для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
в) працівникам, які мають дітей.
Крім того, працівникам які мають дітей, за їх бажанням в обов’язковому порядку можуть надаватися відпустки без збереження заробітної плати.
Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами
Надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами передбачено ст. 17 Закону України «Про відпустки» та ст. 179 КЗпП України, яка передбачає:
На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю:
1) до пологів - 70 календарних днів;
2) після пологів - 56 календарних днів (70 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів). Вона надається повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів - при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.
Відповідно до ч. 2 ст.38 Закону України від 18.01.01 р. N 2240 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі, яка усиновила дитину протягом двох місяців з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження, за період з дня усиновлення і до закінчення 56 календарних днів (70 календарних днів у разі одночасного усиновлення двох і більше дітей, 90 календарних днів - для жінок, віднесених до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Частиною 1 статті 51 Закону України від 18.01.01 р. N 2240 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу.
Сума відпускних у зв’язку із вагітністю та пологами повинна бути виплачена під час найближчої виплати заробітної плати. Зазвичай підприємства виплачують ці суми за свій рахунок, а потім чекають на відшкодування з боку соц. страху. Проте, дехто чекає, поки фонд перерахує суми допомоги на рахунок підприємства, а вже тільки потім виплачують іх працівниці. Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено, що допомога у зв’язку з вагітністю та пологами повинна бути виплачена у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати. Допомога повинна бути призначена не пізніше десяти днів з дня отримання необхідних документів, тобто листка непрацездатності від працівниці. Відпустка по вагітності та пологах оплачується як за основим місцем роботи так іза сумісництвом.
Період перебування жінки у відпустці по вагітності та пологах зараховується до педагогічного стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років, але не зараховується до страхового стажу.
Оскільки жінка має право скористатися відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами не з дня видачі листка непрацездатності, а пізніше, рекомендуємо видавати наказ про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами на підставі заяви працівниці та листка непрацездатності.
До відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жінки приєднати щорічну відпустку незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про відпустки» передбачено щорічні відпустки повної тривалості надаються до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік за бажанням працівника надаються жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї.
Щорічні відпустки за бажанням жінки надаються в зручний для неї час перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї. Тобто щорічні відпустки повної тривалості перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї жінкам - педагогам можуть надаватися в зручний для них, в тому числі під час навчального року.
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
Директору Кіровоградської
загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 4
Ткаченко С.В.
Гришко Тетяни Іванівні, вчителя фізики
Заява
Прошу надати мені відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 календарних днів з 05 січня 2011року та щорічну основну відпустку тривалістю 56 календарних днів з 11 травня 2011 року за період з 19 серпня 2010 року по 18 серпня 2011 року .
Додаткок: Листок тимчасової непрацездатності
3.01.11р. Гришко Т.І.
ЗРАЗОК НАКАЗУ
Кіровоградська загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня № 4
НАКАЗ № 16-К
„05” січня 2011 року м. Кіровоград
Про надання відпустки
у зв’язку з вагітністю
та пологами, щорічної
основної відпустки
Гришко Т.І.
НАКАЗУЮ:
Гришко Тетяні Іванівні, вчителю фізики надати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 календарних днів з 05 січня 2011року по 10 травня 2011 року та щорічну основну відпустку тривалістю 56 календарних днів з 11 травня 2011 року по 7 липня 2011 року за період роботи з 19 серпня 2010 року по 18 серпня 2011 року з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Підстава: 1. Заява Гришко Т.І.
2. Листок непрацездатності (серія ААА №11111).
Директор С.В. Ткаченко
З наказом ознайомлена ____________________________ Гришко Т.І.
(дата, підпис )
На період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами на час відсутності основого працівника може бути прийнято іншого працівника за строковим трудовим договором.
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
Начальнику відділу освіти
Кіровоградської міської ради
Ткаченко С.В.
прож. м. Кіровоград, вул. Мира 3кв.5
Заява
Прошу парийняти мені на посаду вчителя фізики загальноосвітньої школи І-ІІІ ступнеів м. Кіровограда на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами основного працівника Гришко Т.І .з 05 січня 2011року.
3.01.11р. Іванова Г.П.
ЗРАЗОК НАКАЗУ
Управління освіти і науки Кіровоградської міської ради
НАКАЗ № 11-К
„05” січня 2011 року м. Кіровоград
Про прийняття
на посаду вчителя фізики
Іванову Г.П. НАКАЗУЮ:
На період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами вчителя фізики Кіровоградської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступнеів м. Кіровограда Гришко Тетяни Іванівни прийняти
Іванову Галину Петрівну на посаду вчителя фізики Кіровоградської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступненів м. Кіровограда з 5 січня 2011 року по строковому трудовому договору на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами оновного працівника - Гришко Тетяни Іванівни.
Підстава: 1. Заява Іванової Г.П.
Начальник управління С.В. Ткаченко
З наказом ознайомлена ____________________________ Іванова Г.П.
(дата, підпис )
Відпустки у зв'язку з усиновленням дитини.
Законом України N 2824-VI від 21.12.2010 р. внесено зміни до статті 18-1 Закону України «Про відпустки», яким передбачено надання відпустки у зв'язку з усиновленням дитини.
Особі, яка усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв'язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів - при усиновленні двох і більше дітей) без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини (якщо усиновлювачами є подружжя - одному з них на їх розсуд).
Особа, яка усиновила дитину, має право на відпустку у зв'язку з усиновленням дитини за умови, якщо заява про надання відпустки надійшла не пізніше трьох місяців з дня набрання законної сили рішення про усиновлення дитини.
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
Директору Світловодської
загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 1
Ткаченко С.В.
Трохименко Тетяни Іванівні,
вчителя іноземної мови
Заява
Прошу надати мені оплачувану відпустку у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів з 29 травня 2011року.
Додаткок: Копія рішення суду про усиновлення
28.05.11р. Трохименко Т.І.
ЗРАЗОК НАКАЗУ
Світловодська загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня № 1
НАКАЗ № 16-К
„28” травня 2011 року м. Світловодськ
Про надання відпустки
у зв’язку з усиновленням
Трохименко Т.І.
НАКАЗУЮ:
Трохименко Тетяні Іванівні, вчителю іноземної мови надати одноразову оплачувану відпустку у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів з 29 травня 2011 року по 24 липня 2011 року.
Підстава: 1. Заява Гришко Т.І.
2. Копія рішення суду про всиновлення від 10 березня 2011 року.
Директор С.В. Ткаченко
З наказом ознайомлена ____________________________ Трохименко Т.І.
(дата, підпис )
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про відпустки» та ст. 179 КЗпП України після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.
Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину.
За бажанням жінки або осіб, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за ними зберігається право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною.
Надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформлюється наказом на підставі заяви жінки або батька дитини, баби, діда чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, або особи, яка усиновила чи взяла під опіку дитину.
Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється органом праці та соціального захисту населення відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення для працюючих осіб .
Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.
Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Для одержання допомоги по догляду за дитиною до
досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення подаються такі документи:
1) заява матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича, який фактично здійснює догляд за дитиною), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
2) копія або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки
3) копія свідоцтва про народження дитини;
4) копія трудової книжки матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича), яка (який) здійснює догляд за дитиною;
Усиновлювачі та опікуни подають також копію рішення про усиновлення або встановлення опіки.
З 1 січня 2011 року час перебування у відпустці по догляду за дитиною не зараховується до страхового стажу, але зараховується до педагогічного стажу педагогічної роботи лише для виплати надбавки за вислугу років.
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
Директору Первозванівської
загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.№ 1
Ткаченко С.В.
Трохименко Тетяни Іванівні,
вчителя іноземної мови
Заява
Прошу надати мені відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 29 травня 2011 року.
Додаток: Копія свідоцтва про народження.
27.05.11р. Трохименко Т.І.
ЗРАЗОК НАКАЗУ
Первозванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня № 1
НАКАЗ № 16-К
„28” травня 2011 року с. Первозванівка
Про надання відпустки
по догляду за дитиною
Трохименко Т.І.
НАКАЗУЮ:
Трохименко Тетяні Іванівні, вчителю іноземної мови надати надати відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 29 травня 2011 року.
Підстава: 1. Заява Трохименко Т.І.
2. Свідоцтва про народження від 10 березня 2011 року №2323 ОЛ.
Директор С.В. Ткаченко
З наказом ознайомлена ____________________________ Трохименко Т.І.
(дата, підпис )
Відпустка по догляду за дитиною, що потребує домашнього догляду
Згідно ч.3 ст. 25 Закону України «Про відпустки» матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 та частині першій статті 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, може надаватися відпустка без збереження заробітної плати - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку. Про надання такої відпустки видається наказ на підставі заяви особи, що буде здійснювати догляд за дитиною та медичного висновку.
Час перебування у відпустці без збереження заробітної плати, яка надана згідно ч. 6 ст. 179 КЗпП України, ст. 25 Закону України «Про відпустки» зараховується до стажу педагогічної роботи, що дає право на виплату надбавки за вислугу років, на підставі п.5 Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого поставновою КМУ від 31.01.01 р. № 78.
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
Директору Первозванівської
загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.№ 1
Ткаченко С.В.
Трохименко Тетяни Іванівні,
вчителя іноземної мови
Заява
Прошу надати мені відпустку по догляду за онукою Трохименко Оленою 2009 року народження , яка потребує домашнього догляду з 29 травня 2011 року по 29 листопада 2011 року.
Додаток: 1. Копія свідоцтва про народження.
2. Медична довідка від 20.05.11 р.
3. Довідка про склад сім»ї
27.05.11р. Трохименко Т.І.
ЗРАЗОК НАКАЗУ
Первозванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня № 1
НАКАЗ № 16-К
„28” травня 2011 року с. Первозванівка
Про надання відпустки
по догляду за дитиною
Трохименко Т.І.
НАКАЗУЮ:
Трохименко Тетяні Іванівні, вчителю іноземної мови надати надати відпустку по догляду за онукою Трохименко Оленою 2009 року народження, яка потребує домашнього догляду з 29 травня 2011 року по 29 листопада 2011 року.
Підстава: 1. Заява Трохименко Т.І.
2. Свідоцтва про народження від 10 березня 2011 року №2323 ОЛ.
3. Медична довідка від 20.05.11 р.
4. Довідка про склад сім»ї
Директор С.В. Ткаченко
З наказом ознайомлена ____________________________ Трохименко Т.І.
(дата, підпис )
Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей
Відповідно до ст.. 19 Закону України «Про відпустки» жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
До набрання чинності Законом України «Про відпустки» згідно з п. 3 постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 22 січня 1981 р. № 235 жінці, яка мала двох і більше дітей віком до 12 років, надавалася додаткова триденна оплачувана відпустка, і загальна тривалість відпустки працівницям, які користувалися зазначеною додатковою відпусткою, не повинна була перевищувати 28 календарних днів.
З 1 січня 1997 р., тобто з дати набрання чинності Законом України «Про відпустки», відповідно до ч. 1 ст. 19 зазначеного Закону жінці, яка працювала і мала двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, на її бажання щорічно надавалася додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів без урахування вихідних, що не включалася до загальної тривалості щорічної відпустки.
Зазначена норма поширювалась на жінку, яка всиновила дитину, батька, який виховував дитину без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері
в лікувальному закладі), а також осіб, які взяли під опіку дитину.
Законом України від 6 лютого 2003 р. № 490-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно відпусток» (набрав чинності з 1 березня 2003 р.) стаття 19 викладена в новій редакції:
«Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробоч
- Розділ: Досвід » Методичні матеріали
| - Автор: Scherba
- Коментарів: 0
- Переглядів: 28791
|